reklama

Vláda Robera Fica – dva roky po

No vidíte. Ubehlo to ako voda. Prešli pomaly dva roky od vymenovania vlády Roberta Fica. Už zostávajú len dva!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu

A potom možno ďalšie štyri. Ale nepredbiehajme. Ponúkam vám svoj skromný pohľad na súčasnú vládu, bez zbytočnej snahy o iróniu, čiže opustíme na chvíľu územie svojstojného a svojprtného Slotenska a vrátime sa pekne na Slovensko.

Najskôr pozitíva:

Whoaw! Autor zosmiešňovacích článkov o Slotensku chce písať o pozitívach súčasnej vlády! To už tu vážne nikto nič negarantuje?!?

Ale áno, vážení! Cez všetko, čo sa tu za posledné dva roky odohralo, nemôžem inak ako skonštatovať, že súčasná vláda – ak ju porovnávam napríklad s tou bývalou – priniesla aj isté pozitíva. Tým najhlavnejším je stabilita politického systému SR. Trojica najvyšších štátnych predstaviteľov spoločne „myslí národne a cíti sociálne“, čiže sa nevyskytuje prakticky žiadna tenzia v ich vzájomných vzťahoch. Koalícia sa opiera o stabilnú, bezpečnú, a 100% lojálnu väčšinu v parlamente – čo je oproti chaosu v druhej polovici funkčného obdobia minulej vlády zmena o 180 stupňov. Veľkým úspechom vlády Róberta Fica je tak isto dokončenie procesu príjmania Slovenska do schengenského priestoru, a samozrejme prijatie eura – tu si treba uvedomiť, že prvá skutočnosť väčšinovo voličov vládnej koalície vôbec nezaujíma, a tá druhá sa dokonca veľmi pravdepodobne (minimálne opticky a pocitovo) proti nim aj obráti. Čiže zo strany súčasnej vlády ide o čiastočný masochizmus, a vďaka za to, že aspoň tu prevládlo rácio pred prieskumami verejnej mienky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A teraz kritika:

Čo považujem za najväčšie nedostatky vlády Roberta Fica? Obmedzím sa len na štyri z môjho pohľadu najdôležitejších vecí:

1. Rehabilitácia HZDS a SNS – kostlivci von zo skríň!

Hnutie bývalého premiéra a jeho koaličný partner priviedli Slovensko v polovici 90tych rokov do situácie, z ktorej viedli len dve cesty – cesta urýchlených reforiem a vlády protimečiarovského zlepenca, alebo cesta na balkán. HZDS a SNS našťastie vo vláde po roku 1998 nepokračovali. Som si viac-menej istý, že v príapde, ak by sa Vladimír Mečiar po 98om stal premiérom po štvrtý krát (napr za pomoci SDĽ, Robert Fico by iste nebol proti), tak 01/01/2009 by sme skôr príjmali za svoju menu ruský rubeľ, ako euro. HZDS a SNS sú to najhoršie, čo slovenská parlamentná politika ponúka, niekoľko rokov ťahali tento štát do ekonomického a morálneho pekla, a je nesmiernou hanbou, že práve týchto ľudí dnes súčasný premiér chváli, že sú „proeurópskejší, ako SDKÚ“. To už snáď nie je ani strata súdnosti, tam skôr cítim neblahé dôsledky lobotómie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Trestuhodné "prejedenie" ekonomickej konjunktúry

Príde doba, keď sa Slovensku bude o 10-percentnom prírastku HDP už len snivať. To nie je veta do diskusie, to je jednoducho fakt. A s tou dobou príde aj otázka, či sa súčasný rekordný ekonomický prírastok, za ktorý môže konglomerát rôznych okolností a aktivít, nemohol zužitkovať aj lepšie. Prečo pri 8 percentnom ročnom raste nevidno dôsledky napríklad v ambicióznejšom znižovaní deficitu, alebo v skutočnom (nie len verbálnom) budovaní infraštruktúry?


3. Stratené roky „ad-hoc“ vlády

A s tým súvisí aj ďalšia „výtka“. Roky faktickej nečinnosti Ficovej vlády sa žiaľ neprejavia iba v menšej rozostavanosti slovenských diaľnic, alebo v stanoch pri bratislavskom letisku. Tu sú omnoho závažnejšie dôsledky – zdravotníctvo, aj napriek ohromnému nárastu zdrojov stráca šancu na zdravší vývoj. Chiméry zisku zdravotných poistovní sú pre súčasnú vládu dôležitejším prvkom, ako systémové riešenia. Podobne sociálna politika, na omieľaní ktorej si Robert Fico stavia svoj image – len stále mi nikto neukázal, čo to vlastne je. Žobračenka pre dôchodcov miesto sľubovaného trinásteho dôchodku? Dotácie pre súkromné „privilégiá“, ktoré zarábajú na „absolútnych chudákoch“? Politika nekoncepčných, priam „ad-hoc“ riešení, svedčia o absolútnej nepripravenosti vtedajšieho opozičného Smeru. Chcel by som vidieť súčasnú zostavu riešiť problémy, ktoré mal tento štát napríklad roku 1999. Alebo – radšej by som to nechcel vidieť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Mentálne nastavenie budovateľov „moderného sociálneho štátu“

Nič z toho, čo som doteraz napísal, nemá na budúcnosť Slovenska fatálny vplyv. Vždy môže prísť vláda, ktorá bude pokračovať v nekonečnom boji o lepšie ekonomické prostredie, aj tie diaľnice sa dajú dostavať, aj to letisku sprivatizovať.

Čo však Slovensko vracia do polovice 90-tych rokov, a v niektorých ohľadoch aj pred rok 1989, je mentálne nastavenie súčasnej vládnej koalície, čo najlepšie vidno pri vystúpeniach predsedov koaličných strán. Tolerovaná vulgárnosť, prepačované podvody, súdružské zakrývanie si očí pred potenciálnym klamstvom, zametanie špiny pod koberec, arogancia moci, ktorá je zrejmá z každého jedného vystúpenia premiéra, ale aj tých nešťastných hovorkýň, relativizácia špinavostí, či tých súčasných, alebo tých spáchaných za minulých režimov, vyťahovanie zbytočných a zástupných tém, ktoré necitlivo sypú soľ do stále nezahojených rán a miesto seriózneho spracovania historických tém účelovo oživujú červeno-hnedý šovinistický sentiment, opätovný boj proti nepohodlným jednotlivcom, samozbitia....

SkryťVypnúť reklamu
reklama

...toto je to, čo mi na tejto vláde vadí najviac. Môžu prijať aj desať koncepcií Slovensko 21, kľudne aj Slovensko 22 – všetko je v ťahu pri prvom vulgarizme národného budovateľa chorvátskeho pobrežia, pri každom novom útoku a pokusu o ovládnutie mimovládnych štruktúr, pri každej prejavenej vrodenej nedôvere voči čomukoľvek, čo nie je pod kontrolou štátu, čiže nekonečnej byrokratickej hydry, po každom novom zákone, ktorý salámovou metódou zmenšuje priestor čohokoľvek, čo si dovolí mať iný názor, ako majú títo novodobí spasitelia opití mocou a predstavou o vlastnej dokonalosti.

...toto je to, čo robí zo Slovenska zas o niečo viac predstaviteľa demokracie karpatského typu, a zas o niečo menej spoločnosť, v ktorej sa oplatí byť poctivým a občiansky statočným. Veď prečo aj, keď najsilnejší ľudia nemajú problém porušovať predpisy, robiť si srandu z ľudí rozprávkami o vinohrade za 30 korún za meter štvorcový, trieskaním pästičkami pred maštaľou, alebo zaplatením si zavádzajúcej letákovej kampane? 

O rok zas dovidenia – to už pôjdeme pomaly do finále.

Držme Slovensku palce. Nech sa z neho napokon predsa len nestane Slotensko.....

Sveťo Styk

Sveťo Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  409
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý sa snaží hľadať rovnováhu a mať oči otvorené... Zoznam autorových rubrík:  HudbaFotkyKnihyKoníčkyPolitikaOd spriaznených dušíPudlíkovinyPostrehySlotenskoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu