Voliť nohami

Autor: Sveťo Styk | 17.10.2011 o 19:29 | Karma článku: 9,46 | Prečítané:  1102x

Aj tak sa dá. Funguje to tak, že v deň volieb si naplánujete nejakú bohumilú činnosť – napríklad okopávanie záhradky, výjazd niekam na vidiek, návštevu babky, chatovicu s kýmkoľvek, alebo dovolenku – jednoducho čokoľvek iné, ako návštevu volebnej miestnosti. V marci 2012 to bude asi pre mnohých voličov jedna z najpravdepodobnejších alternatív.

Pozrime sa späť na rok 2010. Päť mesiacov pred voľbami malo Slovensko takmer štvorročnú skúsenosť s vládnutím istého Róberta Fica. Ak by si to niekto nepamätal - nadávalo sa vtedy novinárom na tlačovkách do hyen, obviňovali sa bez dôkazov vlastní občania z klamstva, zakladali sa garážové firmy, ktoré tu mali Eldorádo, Slovensko sa opätovne prepadávalo v rebríčkoch transparentnosti a demokratickosti, a s krízou, ktorá vlastne nebola, a keď aj náhodou bola, tak jedine len ako výhovorka za neplnenie sľubov, sme bojovali gréckou cestou zadlžovania sa. Skúsenosť to bola natoľko inšpirujúca, že nakoniec  - napriek rekordnej podpore – nemal s kým tento pán, rozmýšľajúci vlastnou hlavou ďaleko nad rámec bežného rozmýšľania, zostaviť vládu a zostal v opozícii, aj so svojou ikoresno-privilegovanou suitou.

Prečo to tak bolo?

Jednoducho preto, lebo tá mentálne „inak nastavená“ časť Slovenska toho mala plné zuby, a niekedy aj s miernym sebazaprením šla voliť, len aby táto červeno-hnedá garnitúra lúpežníkov bez chrbtovej kosti odišla od válova, a nahradilo ju niečo slušnejšie.

Kde sme dnes – päť mesiacov pre marcovými voľbami?

Najsilnejší obraz, najsilnejšia emócia, ktorá zostane v mysliach národa, ľudu a proletariátu, o dosluhujúcej Radičovej vláde, bude napriek niektorým pozitívam len chaos, nešvár a nedodržiavanie sľubov. Obraz bude, že veľa ľudí si povie, sakra, veď ten Fico, nech je akýkoľvek, mal vlastne s tým zlepencom pravdu. Obrazom dneška je, že zostávajúca „vládna“ trojka dokáže za hodinu nájsť zhodu na predčasných voľbách práve s toľko preklínaným Ficom, a to – zdá sa – „len“ preto, aby sme nefigurovali na titulkách svetových denníkov ako „eurovalkazi“ – prepokakaní pred Bruselom až za ušami. Obrazom zostane, že pravicové strany šli do volieb 2010 v zásade s tromi tézami a prísľubmi -  prísľubom lepšej a slušnejšej vládnej alternatívy oproti Ficovi, prísľubom zodpovedného hospodárenia, a s prísľubom neriešenia dlhovej krízy vyrábaním ďalších dlhov.

Čo z toho zostalo pravicovým stranám dnes, ani nie rok a pol po voľbách?

Obávam sa, že nič. Alternatíva nevydržala ani rok a pol, zvýŠené dane už znížiť nestihnú, a eurovalovú hystériu, ktorú spustili SDKU, KDH a Most, snáď ani netreba komentovať.

Kto sa bude v marci čudovať, ak sa pravicový volič rozhodne voliť nohami?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?