reklama

Gamma Ray - tie najlepšie a najrýchlejšie lúče gamma

Si metalista, alebo depek???Pamtnci, ktor boli v 80tych rokoch v teenagerskom veku asi tto otzka neznma nie je. Dnes sa nad tm možem jedine pousmiať - rozhodne neholdujem len jednmu vyhranenmu tlu (aj keď to zatial na mojich pokusoch o recenzie ctiť nie je:), ale v tej dobe som vtedy naplno tudoval na zkladke, a na takto položen otzku by som odpovedal jednoznačne - metalista! :-)Medzi kapelami hrali prm tak ikony, ako Metallica, Iron Maiden, ale naprklad aj vesel a rchle tekvice z Nemecka - Helloween. Nuž a zlat ra tejto kapelky sa skončila odchodom jednej z kľčovch postv - gitaristu, spevka, skladateľa a starho otca nemeckho speed metalu - Kaia Hansena.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Albumy, ktoré som vám doteraz predstavoval, boli orientované praktickyvšetky na progrock, resp. progmetal. Ešte predtým, ako som sa dostal ktakejto hudbe, som bol však ovplivnený okrem legendárneho tekvicového strážcu siedmych kľúčov v dvoch dieloch aj debutom odpadlíka z ich radov - albumom Heading For Tomorrow od kapely Gamma Ray .

Pôvodne bol tento album zamýšľaný ako Kaiov sólový album, nakoniec ale znamenal začiatok jednej z najaktívnejších nemeckých kapiel, ktorá drží vlajku typického nemeckého speed metalu vztýčenú hrdo nad hlavou.

K hudbe samotnej - v žiadnom prípade nemožno povedať, že by tento štýl oplýval originalitou, nejakou extra myšlienkou, o prvoplánovitých textoch ani nehovorím. Skrátka - žiadne veľké umenie sa nekoná. Napriek tomu - niekedy mám proste na takéto jednoduchšie postupy chuť - je v nich melódia, živelnosť, energia, v prípade Gamma Ray jednoznačne aj radosť z hrania - a album Heading For Tomorrow pre mňa znamenal svojho času veľa.

Ak som spomínal dvojicu albumov z konca 80tych rokov od domovskej Kaiovej kapely - Heloweenu - a to Keeper Of The Seven Keys part I a II - tak debut nového spolku by sme kľudne mohli nazvať Keeper Of The Seven Keys pt. III. Kai , ako takmer výhradný autor hudby (okrem jedného songu) dotiahol daný štýl k absolútnej dokonalosti. Zvukovo to nie je žiadna veľká sláva - v tej dobe podľa mňa vznikali rozhodne živšie nahrávky - ale výrazovo bol v tej dobe jednoznačne tým najlepším, čo na danom poli vzniklo. Samozrejme - trochu tomu pomohol aj fakt, že pôvodná kapela pomaly opúšťala hranice žánru, a naviac sa na najbližšie roky zmietala na pokraji rozpadu, a celkovo, na začiatku 90tych rokov veľa kapiel podobného rázu metal ako taký opúšťali - všetko dohromady zanmenalo, že nový kráľ bol známy.

Album tentokrát nie je koncepčný - ale to je len detail. Otváracie intro Welcome nenechá nikoho na pochybách, čo bude nasledovať - a to skvelá porcia speed/power metalu, s výbornými spevmi, zborovými refrénmi, rýchlymi sólami a valcujúcimi bicími. Po veľkolepom uvítaní nasleduje to, čo sa nedá nazvať inak, ako Helloween na druhú - päťminútová Lust For Life obsahuje všetko, čo má pravá hymna tohoto štýlu obsahovať. O spev sa postaral skvelý Ralf Sheepers, starý Kaiov známy, a na najbližšie roky aj fontman kapely. Ralf sa s tým veľmi nepáral, jeho večná inšpirácia s Judas Priest je dosť cítiť.
Nasledová Heaven Can Wait sa na dlhé roky stala dôstojným nástupcom slávnejšej I Want Out - v stredne rýchlom tempe vyznieva táto skladba dobre hlavne v spolupráci s nažhaveným publikom - výborná "štadiónovka". Nasleduje ďalšia - pre mňa menej výrazná skladba Space Eater, ktorú ale kapela často a dlho hrávala na koncertoch aj o mnoho rokov neskôr. Avšak nasledovná Money je iné kafé - neviem, čo túto skladbu charakterizuje viac - či rýchlosť, alebo ironickosť - ide o typickú veselú tekvicovú nakládačku, s melodickými sólami, drtiacimi dvojkopákmi a krátkou minutážou.

To najlepšie nás ale ešte stále čaká - vyše šesťminútová The SIlence je jedným z vrcholom albumu, pestrá, miestami priam queenovská skladba je poznaním, že tento štýl sa má ešte kam rozvíjať. Výborná vec!

Hold Your Ground všetko vracia tam, kde sa všetko začalo - na podobný nášup sme si neskôr od samotných Gamma Ray museli počkať niekoľko rokov, až sa po miernej odbočke, smerujúcej skôr k hard rocku, v polovici 90tych rokov vrátili v plnej sile späť k tomu, čo vedia robiť najlepšie. Jediný zárez speváka na albume - veselá Free Time - uvoľňuje atmosféru, a poslucháč si má čas odpočinúť pred hviezdou celej show - titulnou Heading For Tomorrow. Skoro pätnásť minút trvajúca vec, plná zmien, naplnený sen každého fanúšika power metalu. Tu rozhodne nie je priestor na vydýchnutie! K tomu môže u vás dojsť až pri záverečnej cover verzii Look At Yourself od Uriah Heep , ktorá už ale celkový dojem z celého albumu nijak extra neovplyvní.

Kapela v priebehu rokov nahrala niekoľko zaujímavých albumov, tento prvý ale zostane pre mňa tým, ku ktorému sa vždy rád vrátim.

Playlist:

1. Welcome
2. Lust For Life
3. Heaven Can Wait
4. Space Eater
5. Money
6. The Silence
7. Hold Your Ground
8. Free Time
9. Heading For Tomorrow
10. Look At Yourself
11. Sail On
12. Mr. Outlaw
13. Lonesome Stranger

Sveťo Styk

Sveťo Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  409
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý sa snaží hľadať rovnováhu a mať oči otvorené... Zoznam autorových rubrík:  HudbaFotkyKnihyKoníčkyPolitikaOd spriaznených dušíPudlíkovinyPostrehySlotenskoSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu